Novinky
Informácie o stravovaní v školskej jedálni v školskom roku 2025/2026
Koniec školského roka 2024/2025....
Vysvedčenia rozdané, deti odídené na prázdniny a my učitelia sme si na poslednej pedagogickej rade dávali komplimenty, rozdávali sme aj medaily.
Boli povedané úprimné slová vďaky, radosti, padli aj slzy šťastia a dojatia.
Dovidenia kolegyne, kolegovia, krásne leto...
Školský časopis
Prázdninové číslo do každej rodiny!
Záhorie očami detí
Výtvarný talent našich žiačok bol ocenený v súťaži Záhorie očami detí. Ich úlohou bolo stvárniť prírodné krásy územia Záhorie. Ocenenými žiačkami, ktorých práce zaujali porotu svojou originalitou, boli Laura Kovalovská z 1.B a Adela Mikulíková z 5.B. Gratulujeme.
DEŇ ZRUČNOSTÍ a TALENTU
- Väčšina z nás určite súhlasí s tvrdením, že škola má u žiakov rozvíjať aj zručnosti pre život. Ktoré zručnosti to však sú? Ako ich pomenovať?
Napríklad:
.... ako špeciálne schopnosti intelektuálnej a praktickej povahy, ktoré prispievajú k tomu, aby človek prežil šťastný, zaujímavý a naplnený život,
... schopnosti, ktoré prispievajú k tomu, že deti sa stávajú nielen múdrymi, ale i dobrými ľuďmi,
... ich rozvojom podporujeme u detí správanie a konanie, ktoré pomáha zvyšovať úspešnosť v škole, ale najmä mimo nej.
Záver školského roka patril školám v prírode...
Na koncoročné školy v prírode plné hier, zážitkov a dobrodružstiev budú určite spomínať naši tretiaci, štvrtáci a piataci. Spoznávali prírodu a okolie Prašníka, Liptova, Nízkych a Vysokých Tatier.
Majú za sebou nezabudnuteľný týždeň plný športových a tvorivých aktivít, turistiky, zábavy. Spojili vyučovanie so zábavou, upevňovali svoje zručnosti a rozvíjali vzťah k prírode. Žiakom sa podarilo získať množstvo nových vedomostí a poznatkov o našom krásnom Slovensku.
10
Kúsok od Liptova
„Závažná Poruba je takou zázračnou krajinou, v ktorej vtáctvo aj cez zimu štebotá. Štebotajte mi a ja vám budem vďačný.“
Milan Rúfus
Od pondelka do stredy sme si na chvíľu odskočili na Liptov. Toľko zážitkov a smiechu z tieto tri dni nejde ani spočítať. Medzi našej najobľúbenejšie zážitky však určite patrí cesta vlakom.
V pondelok sme spoznávali obec Závažná Poruba. V utorok sme sa dozvedeli veľa zaujímavých informácií o živote včiel a ich chove. Navštívili sme rodný dom Milana Rúfusa. O živote a diele majstra nám porozprávala bývalá pani učiteľka. Jej rozprávanie bolo veľmi zaujímavé.
Na jej precítený prednes nezabudneme. Samozrejme, nemohla chýbať ani turistika. Poobede sme sa vybrali do Liptovského Jána, kde sme mali možnosť pozrieť si hrady, zámky, kostole a iné zaujímavé budovy v zmenšenej verzii.Tento výlet bol super a myslíme si, že naň budeme všetci s úsmevom spomínať. Krajšie ukončenie 9. ročníka sme si nemohli ani predstaviť.
Tamara Huťová
Sofia Samková
Vo Včelovine
„Zavčas rána bzučí včielka,
že navštívi každý kvet.
Nabzučí sa veru veľa,
kým vyrobí sladký med.“Tak sme si po víkende v pondelok privstali aj my, druháci z 2.B a 2.C triedy. Vycestovali sme do Smoleníc na prehliadku Včelárskej záhrady, kde nás privítal včelár Jožko a porozprával nám všetko o živote a neúnavnej usilovnej práci včiel.
Ocitli sme sa aj v kine, kde sme videli pútavý film o prírode, samozrejme v hlavnej úlohe so včielkami. Okrem sladkej ochutnávky medov sme v objatí množstva pestrofarebných kvetov, rastlín a byliniek prešli zákutiami labyrintu. A keďže my radi tvoríme aj vlastnými rukami, tak sme si v tvorivej dielni vyrobili voňavú pamiatku - sviečku zo včelieho vosku.
V utešenom bio obchodíku sme objavili príbeh života včelích produktov a dúfame, že našimi drobnými nákupmi sme aspoň trošku podporili úžasnú prácu, úctyhodné posolstvo včelárov a toto krásne miesto.
Ďakujeme, bolo nám tu príjemne, sladko, medovo.
Náš triedny výlet splnil všetko!
V rámci školského výletu sa časť našej triedy vybrala preskúmať okolie Banskej Štiavnice. Ubytovali sme sa v Štiavnických Baniach, neďaleko Banskej Štiavnice.
Hneď prvý deň sme stihli prechádzku k najkrajšiemu tajchu Bakomi, ktorý je schovaný v krásnej prírode za Veľkou Vindšachtou. Naša prechádzka ďalej smerovala k tajchu - Veľká Vindšachta. Vedeli ste, prečo boli vybudované tajchy? Po návrate do hotela nás čakal relax vo wellness. Najskôr sme si zaplávali a vyšantili sa v bazéne. Deti sa naučili, že tak ako šport, aj saunovanie prináša psychickú a fyzickú úľavu, naučili sa, ako správne saunovať i aké pravidlá platia v saune a plavky do sauny nepatria. Dostali sme plachty a šup do fínskej sauny. Teplota na teplomere ukazovala 80 stupňov. Chalani saunovali 15 minút, a potom sa odhodlali vojsť do kade s ľadovou vodou. Večer sme ukončili večerou, spoločnými hrami a debatami. Noc bola dlhá...
Ráno nás čakali hotelové raňajky. Po nich nás autobus doviezol k Banskému múzeu v prírode, kde sme riadne vystrojení s prilbami na hlavách a baterkami v rukách fárali 50 metrov pod zem. Veru dobre, že sme mali prilby, sem-tam niekomu ťukla o kamene nad hlavami. V bani sme sa dozvedeli, ako ťažko bolo kedysi baníkom, v akých podmienkach pracovali a veľmi mladí zomierali. Výklad bol obohatený o skutočné zážitky, pretože pán bol tiež kedysi baníkom. Z bane sme sa pešo presunuli k tajchu Klinger.
Vedeli ste, že v tomto tajchu sa často kúpala Sládkovičova Marína? Pri tajchu sme nabrali energiu a pokračovali lesným chodníčkom k Piargskej bráne. Tu sa deti dozvedeli niečo z histórie i to, že táto brána bola vstupom do Štiavnice. Kúsok poniže, v reštaurácii Monarchia, nás čakal naozaj výborný obed. Oddýchnutí a posilnení sme pokračovali v našej ceste. Najskôr sme prešli priamo do srdca Štiavnice, kde sme smutne pozerali na Dom Maríny, ktorý v roku 2023 zničil spolu s ďalšími budovami zúrivý požiar.
Zarecitovali sme si verše z najdlhšej ľúbostnej básne na svete. Pozreli sme si námestie, niečo sa dozvedeli o Morovom stĺpe... A o chvíľu sa pred nami týčil majestátny Starý zámok. Po jeho prehliadke sme pokračovali k najkrajším štiavnickým uličkám. Bolo že to ,,frfľania“! 😊 Ale taká je Štiavnica – hore brehom, dole brehom a zas hore brehom.Ak pôjdete do Štiavnice, určite nevynechajte Hornú a Dolnú ružovú. Tie výhľady za to stoja! Odmenou nám všetkým bola Divná pani – originálna kaviarnička s neopakovateľnou atmosférou. Ani sme sa nenazdali a bolo 18 hodín. Autobusom sme sa presunuli naspäť do hotela, kde nám pripravili vraj tie najlepšie rezníky s ryžou.
Myslíte si, že po večeri boli deti unavené? Kdeže! Zábava sa práve začala...
Náš triedny výlet splnil všetko! Videli sme kus krásnej krajiny, čistú prírodu, lesy, uprostred ktorých boli učupené tajchy s priezračnou vodou, prezreli sme si Štôlňu Bartolomej, Starý zámok, štiavnické uličky, dobre sme sa najedli, zabavili vo wellnesse, ale najdôležitejšie je, že sme sa lepšie navzájom spoznali a utužili náš kolektív.
p.s. A čo mobily? Neuveríte. Všetkých 13 kusov ajfónov a smartfónov ležalo vedľa seba na skrinke v spoločnej miestnosti. Neboli zakázané a nikto si ich vôbec celý večer nevšímal. A mňa toto veľmi potešilo.
Ď A K U J E M VÁM - MOJE DETI
Rozprávky Pavla Dobšinského
Dňa 11. 6. sa v Záhorskej knižnici v Senici konalo slávnostné vyhodnotenie výtvarnej súťaže "Rozprávky Pavla Dobšinského". Tento rok bola hlavnou témou rozprávka "Šurienko a Atalienka". Žiaci po vypočutí príbehu vytvorili krásne umelecké práce.
Medzi ocenenými boli Samko Szpyrc 6.B a Sebastiánko Lackovič 6.C. Oceneným žiakom gratulujeme.
English Star
Naši žiaci sa v tomto týždni dozvedeli výsledky súťaže English Star. Z našej školy sa zúčastnilo 39 žiakov. Naši štvrtáci Nina Chábelová zo 4.B a Alexander Mendl zo 4. A získali 100%, ale mnohí žiaci získali viac ako 90%. Blahoželáme všetkým účastníkom tejto medzinárodnej súťaže.
MDD v ŠKD
- Keďže v nedeľu mali všetky deti svoj sviatok, dnes ich v ŠKD čakalo poobedie plné zábavy: súťažilo sa, tancovalo sa, bublinkovalo sa, kreslilo sa, vyrábali sa krásne náramky, ...
Slávik Slovenska v speve ľudových piesní
Dňa 22.mája 2025 v Trnave sa uskutočnilo krajské kolo speváckej súťaže Slávik Slovenska v speve ľudových piesní. Našu školu a mesto reprezentovala v 1. kategórii od 1. do 3. ročníka ZŠ Simonka Oravcová z 2. C triedy.
Simonka výborne predviedla dve ľudové piesne, z toho jednu povinnú zo spevníčka so sprievodom akordeónu. V silnej konkurencii detí, ktoré sa venujú spevu v ZUŠ, sa svojim zvučným hláskom nestratila, získala dokonca mimoriadnu cenu poroty.
Simonke želáme, nech ju spievanie baví aj naďalej a prináša spevom veľa radosti sebe i poslucháčom.
Ak je niekto zvedavý na víťazov z celého Slovenska , alebo porotcu - Petra Dvorského, navštívi celoslovenské národné finálové kolo a Galakoncert víťazov, ktoré sa uskutoční 19. – 20. júna v koncertnej sieni Slovenského rozhlasu v Bratislave.
Dopravná výchova
Takto si chránime bezpečnosť na našom školskom ihrisku. Ďakujeme ohľaduplným šoférom, ktorí rešpektujú značku a nejazdia nám medzi hrajúce sa deti.
Shakespeare v nás!
Dňa 28.5.2025 sa žiaci 7. A /Hojerová Michaela, Iskrová Liliana, Kalamenovičová Sabina, Kuba Adrián, Šimandl Alexander, Zich Jakub, Reháková Agáta/ zúčastnili divadelnej súťaže v meste Šaštín – Straže.Súťaž prebiehala v anglickom jazyku . Žiaci svojím vystúpením Kráska a zviera získali pekné 2. miesto.
Gratulujeme!
KRÁĽOVNA SUDOKU
Sudoku – jednoduchá mriežka čísel alebo tajná prísada pre bystrejšiu myseľ? Túto otázku si kladú mnohí žiaci našej školy. Ak majú obľúbené hádanky a hľadajú rýchle denné precvičenie mozgu, určite sa zúčastnili našej súťaže.
Sudoku vzniklo preto, aby ľudia čo najlepšie využili výhody pre rozvoj mozgu z dennej výzvy 9×9. Je Sudoku len nečinná zábava alebo je to skutočné cvičenie pre vašu myseľ? Dobrá správa: riešenie Sudoku je viac než len zábava – poriadne to precvičí váš mozog. A tak sa dňa 20.mája 2025 zopár našich žiakov ponorilo do hry s číslami. Riešili 3 rôzne náročné zadania Sudoku.
Takéto boli výsledky:
5. ročník
1. Nina Zemanová 5.C
2. Karolína Vaculová 5.A
3. Ema Marečková 5.C
6. ročník
1. Sebastián Lackovič 6.C
2. Karolína Janečková 6.A
3. Sofia Poláková 6.A
7. ročník
1. Viktória Belišová 7.B
2. Michaela Hojerová 7.A
3. Adrián Kuba 7.A
8. ročník
1. Naďa Rudavská 8.B
2. Martina Chňupová 8.A
3. Simona Savarová 8.B
9. ročník
1. Tomáš Červinka 9.B
2. Laura Rybnikárová 9.B
3. Marko Malina 9.A
Absolútnou víťazkou, a teda „KRÁĽOVNOU SUDOKU“ za rok 2024/25 sa stala žiačka 8.B triedy, Naďa Rudavská. Na vyriešenie všetkých 3 typov obtiažnosti jej stačilo iba 12 minút.
Všetkým srdečne blahoželáme!
3
Olympiáda z AI
Umelá inteligencia už dávno nie je iba námetom na sci-fi filmy. Môžeme sa s ňou stretnúť čoraz častejšie aj v bežnom živote. Čo o nej vedia naši žiaci? To sme zistili 25. apríla 2025, kedy sa 10 žiakov zúčastnilo 1. ročníka celoslovenskej olympiády z umelej inteligencie.
Riešili úlohy zamerané na základné princípy umelej inteligencie, logiku a kreativitu. Ako dopadli? Traja z nich: Tomáš Kadlečík (7.B), Adriana Jastrábová (8.A) a Nela Sládková (7.B) sa ocitli v prvej dvadsiatke v svojej kategórii.
Srdečne blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu školy!
Pražákům, těm je tu hej
Pražákům, těm je tu hej,
ty nikam nezablouděj
S batohem na zádech sám
na strejdu Karla se ptámVlakom, metrom, električkou a pešo celých 13,5 km! Praha nás úplne pohltila a zanechala v nás nezabudnuteľné zážitky! 😍
Začali sme na Vítkove s majestátnou sochou Jana Žižku, odkiaľ sme mali Prahu ako na dlani. Následne sme sa ponorili do víru mesta – Václavské námestie, čarovný Orloj a majestátny Týnsky chrám, ktorý nás očaril svojou gotickou krásou. Neobišli sme ani Betlehemskú kapličku a Novomestskú radnicu, kde dýcha história z každého kameňa.
Pražákům, těm je tu hej,
ty nikam nezablouděj.
Plzeňská a Francouzská,
Těšnov a Novodvorská.
Betlémská, Jarov, Soudní,
Žitná, Ruská a DolníCesta nás viedla aj k chrámu sv. Cyrila a Metoda, ktorý v sebe ukrýva neuveriteľný príbeh. Potom už len ikonický Karlov most plný umelcov a výhľadov, no a samozrejme Hradčany s dominantou chrámu sv. Víta, kde sme sa cítili ako v rozprávke. Zastavili sme sa aj na malebnej Kampe, pražských „Benátkach“.
A jeden moment, ktorý nám vyrazil dych: návšteva Libeňskej zatáčky, pamätníka československých parašutistov z II. svetovej vojny a akcie Antropoid. A tu prišlo to najväčšie prekvapenie – zistili sme, že naša spolužiačka je potomkom Jozefa Kubiša, hrdinu, ktorý sa podieľal na atentáte na Heydricha! 🤯 Husia koža zaručená!
1Tu Želivského, tam Celetná
jak se v tom country teď vyznat má?
Podolí, Strahov, Anděl ojej
už mě tu víckrát neuvidějPraha je jednoducho úžasná! Plná histórie, krásnych zákutí a neuveriteľných príbehov, ktoré čakajú na objavenie. Také bolo trojdňové dobrodružstvo 9.A. Už teraz sa tešíme, kedy sa sem vrátime! ❤️Veľké poďakovanie patrí aj nášmu trpezlivému sprievodcovi Erichovi Mackovi za vyčerpávajúce a zaujímavé informácie.
Lepšie raz zažiť ako stokrát počuť
19.-21.5. sa žiaci 8.A a 8.B triedy s učiteľom geografie vybrali na trojdňovú "expedíciu", aby skúsili prepojiť teóriu s praxou. Učiteľ: "Som zástancom myšlienky, že je lepšie raz zažiť ako stokrát počuť". Hlavnou témou GEO v 8.ročníku je spoznávanie Slovenska.
10Už počas cesty vlakom žiaci pozorovali a pomenovávali pohoria, kotliny, rieky, vodné nádrže, krajské mestá, kraje, hrady. Potom sme pokračovali návštevou botanickej záhrady - spoznávali sme flóru Tatranskej prírody a jej špecifíká.
Nasledoval presun do múzea TANAPu, kde je v súčasnosti expozícia "Živly Zeme" a filmový dokument nám priblížil Vysoké Tatry ako jeden z pokladov našej vlasti. Fauna v záhrade pomohla deťom spoznať endemity slovenskej prírody. Deň sme ukončili 6 kilometrovou prechádzkou tatranskými obcami. Druhý deň sme vstúpili do Národného parku Slovenský raj, kde sa deti stretli s divokou prírodou.
S rešpektom prekonávali prírodné aj technické prekážky. Učili sa tolerancii, empatii, vzájomnej pomoci a priznali rešpekt k tomuto prostrediu. Videli vyvieračky, prešli roklinou, kaňonom, tiesňavou. Spoznali biotop mokradí a rašelinísk. Priamo v prostredí pozorovali klimatické zmeny priamo v prírode.
Večer po návrate absolvovali v piatich tímoch kvíz o Slovensku. Posledný deň bol o komunikácii, porozumení životnému prostrediu a dosahu naň.
Cieľ a účel našej výuky sme splnili a sme presvedčení, že pre žiakov to bol efektívny a zaujímavý spôsob nadobúdania vedomostí priamo v teréne.
Na Trojku zavítal mierový beh...
Založil ho športovec, umelec a filozof Sri Chinmoy s cieľom podporiť ideu mierového spolunažívania.
Od svojho vzniku v roku 1987 navštívil viac ako 140 krajín a inšpiroval milióny ľudí na celom svete.
Bol veľkou inšpiráciou aj pre nás.(viac TU)