IT Akadémia
- 26.03.2021 13:24
- Naša škola je zapojená v projekte - Národný projekt „IT Akadémia – vzdelávanie pre 21. storočie“ , ktorý reaguje na požiadavky IT sektora prispôsobiť vzdelávací systému aktuálnym a perspektívnym potrebám trhu práce. Oproti súčasnému stavu potrebuje IT sektor ročne navyše aspoň tisíc nových zamestnancov – špecialistov. Jeho hlavným cieľom je „vytvorenie modelu vzdelávania a prípravy mladých ľudí pre aktuálne a perspektívne potreby vedomostnej spoločnosti a trhu práce so zameraním na informatiku a IKT“.
V oblasti motivácie dievčat pre štúdium perspektívnych odborov akými bezpochyby sú prírodné vedy, matematika a informatika chceme nadviazať na úspešný projekt „Aj Ty v IT“ a úzko spolupracovať s členmi projektu „Aj Ty v IT“.
Projekt reaguje na požiadavky IT sektora prispôsobiť vzdelávací systému aktuálnym a perspektívnym potrebám trhu práce. Jeho hlavným cieľom je „vytvorenie modelu vzdelávania a prípravy mladých ľudí pre aktuálne a perspektívne potreby vedomostnej spoločnosti a trhu práce so zameraním na informatiku a IKT“.
Prijímateľom bude Centrum vedecko-technických informácií SR, partnermi budú Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Technická univerzita v Košiciach, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici a Žilinská univerzita v Žiline.
Výhody vyplývajúce školám z Partnerstva v IT Akadémii:
Benefity pre ZŠ (okrem ITScience lab)
-
- Bádateľsky orientované inovatívne vzdelávanie informatiky, matematiky a prírodovedných predmetov
- Realizácia nových akreditovaných kurzov kontinuálneho vzdelávania
- Nové aktivity neformálneho vzdelávania pre učiteľov ZŠ a SŠ – popularizačné prednášky, exkurzie v IT firmách,…
- Nové popularizačné aktivity pre žiakov – Veda v meste, IT čajovne, súťaže, krúžky,…
- Vytváranie priamych väzieb a lokálnych partnerstiev medzi ZŠ, SŠ, VŠ a IT firmami
Výhody pre žiakov a študentov SŠ a ZŠ
-
- zmena postojov – „Chcem študovať IT“
- zvýšenie úrovne a rozsahu digitálnej gramotnosti
- osvojenie nových aktuálnych poznatkov nad rámec exitujúceho obsahu vzdelávania – cez inovatívne metodiky a nové predmety (na SŠ), popularizačné prednášky, súťaže, krúžky,…
- rozvoj vedeckej a technickej gramotnosti – získanie bádateľských kompetencií
- Národný projekt IT Akadémia sa predĺži do 31.8.2021.
- Pokračujeme v realizácii doterajších aktivít: overovanie a používanie inovatívnych metodík v prírodovedných predmetoch, matematike a informatike, vzdelávanie učiteľov, využívanie IT Science laboratória, krúžková činnosť.
Overovanie metodík bude v predmetoch Matematika, Informatika, Geografia, Fyzika, Biológia.
V kalendárnom roku 2020 sme v projekte overili 24 metodík. Metodiky boli overené prezenčne aj video- konferenciou. Metodiky boli v predmetoch biológia, geografia, matematika, informatika. Žiaci v metodikách spoznávali nové možnosti v jednotlivých predmetoch. Stávali sa z nich bádatelia, či už v biológií, geografií, programovali pomocou microbitov v informatike. V matematike boli metodiky zamerané na skupinovú prácu. Metodiky overovali p. uč. Pirohová, Trojková, Joríková, Hnilica. Projekt bol vzhľadom na pandemickú situáciu predlžený do júla 2021. Učitelia sa zúčastňovali online webinárov ponúkaných IT Akadémiou. Boli to webináre hlavne z informatiky a geografie. V projekte bola taktiež možnosť pre učiteľov získať certifikát ECDL, uznávaný v celej Európskej únií. Jedna p. učiteľka to využila.
-
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články