Ôsmaci po stopách Ľudovíta Štúra
- 28.11.2023 11:51
- „V máji 1848 uhorská vláda na vyhlásenie Žiadostí slovenského národa odpovedala tým, že vydala zatykač na Štúra, Hurbana a Hodžu. Ľudovít Štúr vtedy prešiel strastiplnú cestu z Liptova do Modry k bratovi Karolovi. Nemohol si vychutnať bezpečie v bratovom dome. Kožušnícky majster stihol ešte Ľudovíta Štúra varovať, že mestská garda vie o jeho tajnom príchode do Modry a chystá sa ho zaistiť. Vďaka tomuto avízu sa Ľudovít Štúr zachránil. Skôr ako gardisti obklopili faru.“
Aj tieto informácie sa deti dozvedeli na hodine literatúry. Aby sa dozvedeli viac, vybrali sme sa po stopách Ľudovíta Štúra – nášho národného buditeľa, jazykovedca, politika a básnika. Kam inam ako do Modry.
Prvá stopa bola v dome, kde Štúr prežil koniec svojho života. Súčasťou domu je Múzeum Ľudovíta Štúra. Deti si rozšírili svoje vedomosti o jeho živote. A výklad bol naozaj podaný zaujímavo! Počas výkladu si deti vpisovali poznámky do pracovných listov, ktoré dostali ešte pred vstupom do múzea. Dozvedeli sa o pravopise a dokonca museli preložiť krátky text do štúrovskej slovenčiny. Vedeli ste, že neexistovali hlásky ia, ie, iu, ô ? I keď Štúrov spisovný jazyk nepoznal ypsilon, deti zistili, že ani vtedajší pravopis vôbec nebol jednoduchý. Po vzdelávacej časti si deti prezreli fotografie či vystavené dobové odevy.
Asi najväčší zážitok bol, keď sme všetci stáli v izbe, v ktorej strávil posledné tri týždne po svojom zranení a napokon tu aj zomrel (1856). Bol to zvláštny pocit, stáť priamo na tomto mieste.
Naše putovanie v Modre sme ukončili návštevou cintorína, kde je Štúr pochovaný. Prišli sme mu vzdať úctu a tíško postáť nad jeho hrobom.
Naše pokračovanie na hrad Devín síce prekazilo nepriaznivé počasie, ale emócie a vedomosti, ktoré sme v Modre získali, v nás zostanú ešte veľmi dlho.
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články